Audiolog – lekarz specjalista , który ma specjalizację z zakresu audiologii. Przeprowadza badania słuchu oraz prowadzi rehabilitację osób z wadą słuchu.
Otolaryngolog – specjalista zajmujący się chorobami uszu, nosa i gardła. Inne określenie tej specjalności to otolog, neurootolog. Zamienne stosowanie nazw zależy od miejsca zamieszkania. W wyborze odpowiedniej nazwy pomoże lekarz rodzinny.
Protetyk słuchu / akustyk – specjalista z kwalifikacjami uprawniającymi do dopasowywania aparatów słuchowych.
Logopeda – specjalista z kwalifikacjami zajmujący się zapobieganiem, ocena i rehabilitacją zaburzeń mowy.
Surdologopeda – logopeda zajmujący się zapobieganiem, oceną i rehabilitacją zaburzeń mowy osób słabosłyszących i niesłyszących.
Niedosłuch – uszkodzenie słuchu – można przyrównać z niewidocznym filtrem akustycznym, przeszkadzającym w całkowitym odbiorze mowy dźwiękowej. Działa on u różnych osób w odmienny sposób.
Typy ubytków słuchu:
Przewodzeniowy – się z utratą głośności: odbierane dźwięki nie są wystarczająco głośne, aby były dobrze słyszalne. Może być trwały lub tymczasowy, zależnie od przyczyny jego wystąpienia. Przewodzeniowy ubytek słuchu jest spowodowany nieprawidłowościami w uchu zewnętrznym lub w uchu środkowym. Jest on zwykle uleczalny farmakologicznie lub chirurgicznie. Jeśli w uchu środkowym znajduje się płyn, utrata słuchu będzie tymczasowa, o ile pomoc lekarska zostanie udzielona od razu. Inne przyczyny usuwa się za pomocą technik medycznych lub przez wzmocnienie dźwięku przy użyciu aparatów słuchowych.
Przyczyny przewodzeniowego ubytku słuchu:
* zapalenie ucha środkowego ( infekcja),
* perforacja błony bębenkowej – otwór w błonie,
*cholesteatoma – torbiel w uchu środkowym,
*zapalenie ucha zewnętrznego – infekcja przewodu słuchowego,
* otoskleroza – choroba spowodowana zwapnieniem strzemiączka w uchu środkowym,
* nadmierna lub stwardniała woszczyna uszna powodująca blokowanie przewodu słuchowego,
*zarośnięty przewód słuchowy.